Şubat 14, 2016
 
 
 
 
 
 

Makedonya Türkleri Milli Bayramları olan 21 Aralık Türkçe Eğitim Gününü coşkuyla kutladı

01 Ocak 2011, Cumartesi / ENİS EMİN, KEMAL MURAT, ÜSKÜP
Add to Google
Makedonya'nın Türkçe eğitim hakkını kazanmasının yıl dönümü, düzenlenen "Türkçe Eğitimi Milli Bayramı" etkinliğiyle kutlandı. 
 

Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Makedonya Başbakanlığı, Devlet Bakanlığı Kabinesinin ortaklaşa organizasyonu, TİKA ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla Boris Traykovski spor salonunda düzenlenen kutlamaya Başbakan Nikola Gruevski, Başbakan Yardımcısı Abdülhakim Ademi, Makedonya Meclisi Başkan Yardımcısı Svetlana Yakimovska, Çevre Bakanı Necati Yakupi, Eğitim Bakanı Nikola Todorov, Devlet Bakanı Hadi Nezir, TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Kenan Hasip, Bursa Belediye Başkanı Recep Altepe, T.C. Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Kosova'dan gelen üst düzey yöneticiler, Makedonya ve Türkiye Parlamentosu Milletvekilleri, Belediye Başkanları ve çok sayıda misafir katıldı.

Başbakan Gruevski: Türkler iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü vazifesi görüyor

21 Aralık Türkçe Eğitim Günü kutlamalarına geleneksel olarak her yıl katılan Başbakan Nikola Gruevski bu yıl da davete icabet ederek, Anayasa'da yer alan Türklerin Eğitim Bayramını kutladı. Makedonyada yaşayan Türklerin iki ülke arasındaki ilişkilerde köprü vazifesini gördüğünü kaydeden Gruevski, "Makedonya'da yaşayan Türk Etnik topluluğun iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli bir unsur teşkil ettiğini ve bu bayramın kutlamalarına katılmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. Makedonya hükümetinin bu topraklarda yaşayan Türklerin sıkıntılarını çözmeye yönelik gayretlerinin olduğunu kaydeden Gruevski, "Makedonya Türkleri dost Türkiye Cumhuriyeti ile ilişkilerimizde önemli bir köprü vazifesini görmektedir." diyerek, "Bu ülkenin her zaman yapıcı unsuru olan Türkler, bu ülkenin demokratik gelişimi için katkıda bulunmuştur. Makedonya Hükümeti bu topraklarda yaşayan Türklerin kültürlerinin, eğitim haklarının ve diğer hakların muhafaza edilmesi için gerek maddi gerekse de manevi planda destek vermiştir ve devamında da verecektir." şeklinde konuştu.

Bakan Çelik: Makedonya ile Olan Birlikteliğimizin Kaynağı Güzel Türkçe'mizdir

Kutlama törenine katılan Türkiye Hükümeti Devlet Bakanı Faruk Çelik, Makedonya ve Türkiye'nin aynı coğrafyada gönülleri birlikte atan iki ülke olduğunu söyledi. Çelik, "Bu birlikteliğimizin ve kardeşliğimizin çimentosu da tarihten gelen ortak kültürümüz ve elbette bunun bir parçası olan güzel Türkçe'mizdir." dedi. Törende konuşma yapan Bakan Çelik, bu önemli günde Makedonya'da bulunmanın önemine vurgu yaptı. 21 Aralık'ı Makedonya'daki Türkler için bayram ilan eden Makedonya hükümetine de teşekkür eden Çelik, "Bu vesileyle, Türkçe eğitim konusunda Türkiye Cumhuriyeti olarak Türkçe eğitiminin geliştirilmesi konusunda her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum." dedi. Çok kültürlülüğün hakim olduğu günümüz dünyasında dillerin aynı zamanda kültürel zenginliği artırdığını ifade eden Çelik, Türkçe'nin var olduğu her coğrafyanın kültürünü zenginleştirdiğini söyledi. Günümüzde Türkçe'nin, kültürel ve sosyal boyutun yanında giderek daha Yaygın bir şekilde ticaret dil durumuna geldiğini aktaran Çelik, "Özellikle Türkiye'nin bölgesel bir aktör olarak yıldızının parladığı şu günlerde, Türkçe bilen insanlar, ülkelerinde daha avantajlı bir konuma geliyorlar. Türkçe, Orta Asya'dan Avrupa'ya, Karadeniz'den Afrika'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada iletişim imkânı sağlaması açısından da son derece önemli bir dildir. Onun için, dünyanın en köklü medeniyetlerinden birinin dili olan Türkçe'nin bilinmesi, başlı başına bir avantajdır." şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Bakan Çelik'e plaket verildi. Çelik daha sonra salonda bulunan topluluğa seslendi. Çelik'in, "Türk Milli Takımı'ndan kimse var mı?" sorusuna salonda bulunanlar büyük bir coşkuyla ve Türk Bayrağı sallayarak karşılık verdi.

Törende söz alan Makedonya Hükümeti Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Türklerinin Milli Bayramının dört yıldan bu yana coşkuyla kutlandığını kaydetti. Nezir, birkaç yıl önce bazı değerlerin hayal olduğunu ancak bu gün Makedonya'da yaşayan Türklerin milli bayramlarına sahip olduğunu ve bu coşkunun herkesin yaşamasının gerektiğini söyledi.

21 Aralık Milli Bayramımız Türkçe Eğitim Gününü kutlamanın coşkusunu yaşadıklarını kaydeden MATÜSİTEB Başkanı Süleyman Baki, geçen yıl yapılan kutlamadaki seslenişinde Makedonya'daki Türklerin eğitim sıkıntılarının başında gelen Türkçe kitaplarının eksikliği ile alakalı sitemde bulunulduğunu ancak bu yıl Makedonya Başbakanı, Eğitim Bakanı ve Devlet Bakanlığının katkılarıyla bu sıkıntının çözüm bularak mevcut kitapların tercümesinin yapılarak Türkçe'ye kazandırıldığının mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Bu bayramın herkesin ortak bayramı olduğunu ifade eden Baki, bu bayramda herkesin mutlu olmasının gerektiğini de ifade etti. Türkçe eğitim bayramının Türklerin birlik ve beraberliğinin muhafaza edilmesi açısından da öneminden bahseden Baki, bayramın kutlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

21 Aralık Eğitimi günü vesilesiyle Makedonya'daki Türkçe eğitimde emeği geçen 15 öğretmene plaket verildi.