Şubat 14, 2016
 
 
 
 
 
 

İş hayatında önemli olan, düştüğünüzde kalkıp yeniden yola devam etmektir

26 Haziran 2010, Cumartesi / ,
Add to Google
Girişimciliği net bir tanımın sınırları içine yerleştirmek oldukça zor. İlk kez ortaçağda kullanılan bu kelimenin "entreprendere" kökünden geldiği yani "iş yapan" anlamına geldiği görülüyor.
 

Bu tanım zaman içinde değişti, gelişti ve özellikle 20. yüzyılda daha çok risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirme ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak anlamlandırılmaya başlandı. İş hayatına genç yaşta atılan, edindiği tecrübe ve birikimini eğitimiyle tamamlayan Makedonya’nın tanınmış Türk işadamlarından ve girişimcilerinden Aydoğan Ademovski, birçok mevzuyu bizimle konuştu.

İş hayatına nasıl başladınız?

1963 Pirlepe doğumluyum. Pirlepe’nin eski bey sülalesi olarak bilinen, Bey Mahmutlardan geliyorum. Ticarete küçük yaşlarda başladım. İlkokul ve liseyi Prilepe’de, üniversiteyi de Manastırda bitirdim. Babam saraçtı ve küçük yaşlardan itibaren babamın yanında dükkanda çalıştım. 10 yaşındayken babamla birlikte dükkanda kemer, çanta imalatı ve satışı yapıyorduk. Liseye başladığım yıllarda Ohri’de çınar altında benim standım vardı. Pirlepe'de imal ettiğimiz kemer, çanta vs malzemeleri Ohri’deki çınar altında satıyordum. Yazları Adriatik şehri Umak’ta dükkânım vardı, kışın da üniversiteye gidiyordum. 22 yaşında Slovenya’dan Makedonya ve Sırbistan’a, en büyük deri imalatçısından deri ithal ediyordum. Getirdiğim derileri kemer, çanta ve çarık üreticilerine satıyor, bunun karşılığında onlar bana deri ürünleri veriyordu. Bu ürünleri de Adriatik sahillerinde pazarlıyordum. 1990 yılında Koç Holding’le çalışmaya başladım. Koç Holding’le Türk Elektrik Motorlarını satmaya başladım. Türk Elektrik’ten sonra Makedonya’dan Mikron Prilep ve Euroinvest şirketlerinin ürünlerini Türkiye’ye ihraç etmeye başladım. 1994 yılında Manastırda bulunan 1500 işçinin çalıştığı, buzdolabı üreticisi olan Frinko fabrikasını çalıştırmaya başladım. Her ay 6000 adet kendi markamız Mak Royal Frinko adında buzdolabı üretiyorduk. Tabi fabrika devletin mülkündeydi ve 1996 yılında özelleştirmeye girildi. O zaman fabrikayla anlaşamadık ve o işten ayrıldık. Bu işi Koç Holding ile beraber yapıyorduk. Anlaşamayınca, Koç Holding Romanya'da fabrika satın aldı ve bu şekilde ben de 6 ay sonra imalatı durdurdum. Irak savaşı döneminde, Ford Otosan minibüslerini Makedonya’da satmaya başladım. Ayrıca, Arçelik ve Beko’nun da 1993’ten tek bayi olarak Eski Yugoslavya devletlerinin de temsilcisiydim. Şu anda Beko ve Arçeliğin planlama ve statejik partnörüyüm.

Bu alanda ticarete başladığımız zaman, Koç Holdingin o zaman ana bayisi Ramdiş ticaretti. Ben Beko bayiliğini devraldığım zaman 250 bin mark cirosu vardı. Şu anda ki piyasa 40 milyon Euro. Gerçekten bu alanda çok çaba gösterdik. Üsküp Kisela Voda’da (ternoveri)kendi imalat ve montaj yerimiz vardı. Şu anda Evroasya Tehnika adı altında da depo ve yönetim binamız durmakta. Gümrüklerin yüksek olduğu yıllarda orada bazen buzdolabı, televizyon veya çamaşır makineleri montajı yapıyorduk. Ondan sonra Makedonya Türkiye arasındaki sıfır gümrük anlaşması devreye girdikten sonra biz montajı durdurduk,sadece hazır ürün ithal etmeye başladık. Eski Yugoslavya ülkelerinde Gorenye’nin sattığı yerlerde Beko olarak yükselişe geçtik ve şu anda Sırbistan ve Bosna, Makedonya ve Karadağ pazarında iyi bir pazar payımız bulunmakta.

Ramstore Makedonya’da

Rahmi Koç ile bir görüşmede Makedonya’da bir ticaret merkezi yapma fikri ortaya çıktı. O zaman şimdiki Ramstore’yi yapmaya karar verdik. Orada da %25’lik kurucu ortaklarındanım. Kısa bir zamanda Ramstore binasını inşa ettik. Ramstore’u inşa ederken, aynı zamanda ben Stone Bridge otelinin olduğu binayı satın aldım. Burası eskiden Stopanska Banka’nın binasıydı. İki yıl sonra aldığımız banka binası uzun çalışmalar sonucu 5 yıldızlı otel şeklini aldı. Otelimizde spa merkezi, Makedonya’da tek kapalı havuz, türk hamamı vardır. Şu anda Makedonya’da butik otel kategorisinde en iyi otel olarak geçmekte. Buraya VİP, önemli insanlar konaklamaya, yemeğe, konferanslara katılmak için gelmekte.

İnşaat sektöründe faaliyet

Beş yıldır inşaat sektöründe de faaliyet gösteren Pera Construction ve City Plaza inşaat şirketlerimiz vardır. Ramstore bina yapımında yardımcı yatırımcı olarak, Stonde Bridge otelini ise biz kendimiz yaptık. City Plaza merkezinin ve NLB Bankanın bulunduğu binayı da bizler inşa ettik. O bina 25 bin metre kare olup, 14 bin metre karesi NLB Bankanın, diğer 11 bin metre karesi de City Plaza merkezimizindir. Özel şirket olarak Makedonya’da en hızlı ve kaliteli iş yapan inşaat şirketiyiz. Makedonya’da en büyük yatırım olan Johnson Matthey fabrikasını Pera Constr. inşa etti. Fabrikayı 12 ay için anahtar teslim bitirdik. Proje ve montaj organize etme kısmı dahil herşey bizim şirket tarafından yapıldı. Sadece makineler Japonya’dan geldi.

Tekstil alanında 3 büyük marka

Tekstil sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz de bulunmakta. Türkiye’nin en tanınmış Koton, Cacharel ve Sarar, üç markasının Makedonya ve bölge ülkeleri temsilcisiyiz.

Fahri konsolosluk

2007 yılında Türkiye fahri konsolosu oldum. T.C. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Manastır ziyaretinde, Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim gördüğü İdadi’nin restorasyonu konuşuldu. Gururla böyle bir şeyi yapmayı kabul ettim ve tüm binanın yapım ve restorasyonunun sponsoru benim şirketimdi. Aynı zamanda orada benim konsolosluk ofisim bulunmakta.

En son olarak Aerodrom semtinde, Vardar nehri kıyısında bir yer satın aldık. Orada residance, spa merkezi inşa etmeyi düşünüyoruz. Makedonya’nın en büyük ve en atraktif bir yeri olacağını burada vurgulamak istiyorum.

Vaktinizin büyük bir bölümünü hangi işleriniz için harcamaktasınız?

Çalışma günümün en büyük bir bölümünü Türkiye/Makedonya arasındaki ekonomik ve kültürel alanda çalışmaları artırmak için çalışmaktayım. MATTO’da as başkanlık yapmaktayım. Gururla söyleyebilirim ki iki yıllık bir çalışma süresinde çok yol katettik. Çok sayıda büyük ve elit şirketler MATTO’ya üye oldu. MATTO'nun, Türkiye ve Makedonya arasında bir köprü olduğuna içten inanıyorum. Makedonya’da yatırım yapmak isteyen şirketler için yardımlarımız bulunuyor. Her türlü bilgi alış verişini ticaret odamız yapmaktadır.

Gençlerin nasıl  bir vizyonları olması gerekiyor? İş hayatında yeni başlamış genç müteşebbisler için ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

İlk önce yaptıkları işte ısrar ve sadık olmaları gerekir. İşi takip edecek ve koşturacaksın, iş senin peşinde koşmayacak. Zamanı iyi değerlendirmek lazım. Hiç durmadan disiplinli bir şekilde görevleri aksatmadan tamamlamak gerekli. Yapamayacağınız işler için söz vermemeniz lazım. Rahmetli Sabancının dediği gibi bir işte kazancınızın olduğunu gördüğünüz takdirde ve o işe ciddi yoğunlaştığınız zaman o işin yüzde ellisini bitirmiş sayılırsınız. Diğer bir bölümünü de sizin kolaylıkla tamamlamanız gerekir. İş ısrar ve sabır gerektirir. 35 yıllık çalışma hayatımda hiç devlette çalışmadım, hep özel çalıştım. Kimse devletten bir şeyleri kullandığımı söyleyemez. Tabi ki eğitim hayatı çok önemli bir faktördür, bütün işleri revize etme ve iyi veya kötü işleri seçebilmek için eğitim elzemdir. Fakat şunu iyi algılamak lazım. Eskilerin dediği gibi "Panta rei–Her şey değişir", siz de zamanın istediği gibi davranma ve ona göre strateji alma durumundasınız. Başarımın sırrı Makedonya Türkiye arasında ki iş hayatında ısrarlı olmamdı. Tabi ki bazen iş hayatınızda düşüşler yaşarsınız. Örneğin yüzde 34’ünü sahip olduğu Rado Banka 2005 yılında merkez bankası ile çıkan anlaşmazlık sonucu kapandı. Bu olay düşüş olarak bizleri etkiledi, ama şunu unutmamak lazım. İş hayatında düşüğünüz zaman önemli olan yeniden kalkma ve yola devam etmektir.

Biz bir aile şirketi olarak, hanımım ve kızkardeşlerimle beraber bu şirketin yükselmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Şirketimizde gençlere çok önem vermekteyiz. Şirketimizin 10 yöneticiden hiçbiri 35 yaşından yukarı değil. Bu yöneticilerin çoğu 10 yıldan daha çok bizim şirkette tecrübeleri vardır. Başarı yalnız benim değil, bütün yönetim ve çalışanların ekip olarak çalışmasındandır.

Unutamayacağınız anı?

Babam 2000 yılında vefat etti. Üsküp’teki Murat Paşa Camisinde bulunan mezarlıkları ve şadırvanı babam için yaptırmak istedim. Allah'ın (c.c.) izniyle orasını yaptırma şansı oluştu. Bu olay hayatımda çok gurur duyduğum olaylardan biridir. Tefeyyüz ilkokulunda Ramazan’larda veya güreş kulübüne ziyarete gittiğim zamanlarda çocukların heyecanını gördükçe bende çok güzel bir izlenim bırakmakta. Oralara yardım etmem beni de o heyecana ortak yapıyor.

Türkiye/Makedonya arasındaki ilişkiler için neler söyleyebilirsiniz?

Siyasi ve kültürel olarak Makedonya Türkiye arasındaki ilişkiler çok güzel bir yerdedir. Fakat ekonomik alan için aynısını söyleyemeyiz. Benim kanaatim Türkiye/Makedonya arasında iş hacminin bir milyar euro olması gerekiyor. Makedonya’dan da Türkiye gibi 80 milyonluk pazara ürün pazarlamamız büyük bir başarı olacağı kanaatindeyim.NİYAZİ İSMAİL,ÜSKÜP